1:12 PM
Загадковий мор сірої ворони в Україні. Успішне лікування тяжких двох випадків Лихоманки Західного Нилу поєднаних з Лайм-борреліозом

Ольга Володимирівна ХриптуловаЦього року у липні та серпні ви могли помітити на вулицях міст України мертвих птахів, переважно це були сірі ворони. Фактом загибелі птахів були стурбовані городяни, зацікавилися журналісти. Мертвих птиць обстежували на всі відомі орнітологам інфекції. Журналісти на фейсбук-сторінці Трибуна-Бровари, ТСН, сніданок з 1+1, писали, що можливо отруєння, але орнітологи це виключили. У мертвих птиць були відібрані аналізи на сальмонелоз, пташиний грип, хворобу Ньюкастла, орнітоз, пастерельоз. Нічого знайдено не було. 
Загадкова смерть сірої ворони на жаль не була з’ясована на той час. https://bigkyiv.com.ua/u-peredmisti-lyudy-nazhahani-mertvymy-ptahamy-u-dvori-bagatopoverhivky-video/. 
Але якщо б цей збудник виявили, то ми б могли мати правильну інформацію щодо діагностики і лікуванню загадкових випадків захворювань в Україні цим літом. На місяць пізніше в Україні цього року діагностовано 69 підтверджених випадків лихоманки Запасного Нілу https://health.24tv.ua/vipadki-lihomanki-zahidnogo-nilu-ukrayini-statistika-za-serpen_n2639056.
 - “Вірус Західного Нілу небезпечний для людей, але катастрофічний для сірих ворон. Ворони не виживають після зараження” - казав Натан Грубо, доцент епідеміології у Єльській школі громадської охорони здоров'я США. З 1999 до 2003 року, вірус Західного Нілу поширювався зі східного узбережжя США на західне узбережжя. - "В той час ви могли йти вулицею і постійно бачити мертвих ворон", - говорив Грубо The Lancet. www.thelancet.com Vol 404 July 13, 2024.

За аналогією ми виявили причину масової загибелі сірих ворон у деяких областях України. ЛЗН (лихоманка Західного Нілу) – гостра вірусна зоонозна природно-осередкова хвороба з трансмісивним механізмом передачі збудника.

Вірус лихоманки Західного Нилу належить до роду Flavivirus сімейства Flaviviridae і відноситься до арбовірусів. Геном представлений однонитковою РНК. Характеризується гострим початком, вираженим гарячково-інтоксикаційним синдромом і менінгітом та енцефалітом.

Знаходиться вірус в природі у птахів, передається комарами, в першу чергу комарі роду Culex. Лихоманка Західного Нилу може бути від екваторіальної зони до регіонів із помірним кліматом. В даний час вірус Західного Нілу виділений не тільки у комарів Culex, але і в Aedes, Anopheles. Встановлено інфікованість аргасових та
іксодових кліщів у природних осередках ЛЗН.

Проте люди є тупиковими господарями — у них вірус реплікується в не достатній кількості, щоб передати його неінфікованим. Вакцини не існує для людей, є тільки для коней, які також хворіють дуже важко. Противірусні препарати не є ефективними. Хімікати для комарів частково ефективні. Комарі зимують і зберігають вірус, тому у липні та червні. Серпні очікується повторення епідемії Лихоманки Західного Нілу у 2025 році в Україні.

Ми вияснили як циркулює вірус Західного Нилу в природі, тепер розберемо два успішних випадків лікування тяжких форм лихоманки Західного Нилу.

Хворий М., Захворів 09.08.2024 гостро він відчув різкий жар та підвищення температури тіла, коли переміряв то вона була 40°C. На фоні жару та загальної слабкості, приймав жарознижуючі, температура спадала не значно до 38,0°C, але слабкість наростала, з’явилось першіння в горлі, біль при ковтанні.
12.08.2024 з вище зазначеними скаргами наш пацієнт звернувся до лор-лікаря, діагностовано катаральну ангіну язикового мигдалика, призначено антибіотик цефма 200мг/2р/день, нестероїдні протизапальні препарати. Стан хворого погіршився за рахунок наростання слабкості, головного болю. 14.08.2024 каретою швидкої допомоги доставлений в інфекційне відділення.

Лікар стаціонару Хриптулова Ольга Володимирівна відмічає, що у хворого стан при надходженні середньої важкості, теипрература тіла - 39,6°C. Шкіра блідно-рожева, чиста. Слизова задньої стінки глотки незначно гіперемована. Периферичні лімфовузли не пальпуються. Менінгеальних знаків немає. В легенях жорстке дихання, без хрипів. Частота дихання-20-22 за хилину, сатурація 98%. Тони серця приглушені, ритмічні, пульс 88 уд., за хв, АТ-140/90мм.рт.ст. Живіт м'який неболючий, печінка у підребер'ї, петлі кишківника без особливостей. Симптом Пастернацького негативний. Фізіологічні випорожнення не порушені. Діагноз при надходженні до інфекційного стаціонару: Гострий тонзиліт. Лікування: цефтриаксоном 1,0/2р/день в/в, симптоматичне лікування дексаметазон, електроліти, дезінтоксикаційна терапія. Лабораторні дані: Лейкоцити -5,0х109 , РОЕ-35 мм/год, Нв-141г/л, Тр-95х109 , ер-4,7х1012, палкоядерні - 7 сегментоядерні – 73, лімфоцити-10, моноцити - 10; Біохімічні показники крові: сечовина-4,5ммоль/л, креатинін-97,3 мкмоль/л, С -реактивний протеїн - 12мг/л, сіркомукоїди-7,3 IU. Ренттгенографія органів грудної клітини - без патології.
 
15.08.2024 Стан хворого погіршився за рахунок симптомів інтоксикації на фоні нормальної температури тіла, з’явився тремор рук, хворий став загальмований, дезорієнтований у просторі та часі. Менінгеальних знаків немає. З метою виключення геморагічного порушення мозкового кровообігу проведено КТ головного мозку, неврологічної патології не виявлено. Попередньо - абстинентний синдром призначена дезінтоксикаційна терапія: магнезія 25%-5,0, реосорбілакт, дексаметазон 4мг в/в крапельно на фізіологічному розчині, пірацетам 10,0 в/в, сібазон 2,0 в/м при збуджені. 

16.08.2024 Стан хворого погіршився, став важким. Пацієнт повністю загальмований, дезорієнтований, став погано розмовляти, тремор рук значно посилився. Менінгеальних знаків немає. Не лихоманить. В легенях жорстке дихання, без хрипів, частота дихання 21 за 1 хв. Сатурація кисню - 98%. Тони серця приглушені, ритм правильний, частота серцевих скорочень 76 уд за 1 хвилину. Артеріальний тиск 120/80 мм.рт.ст. Живіт м'який, не болючий при пальпації. Невролог оглянув хворого та з діагностичною метою призначив спиномозкову пункцію. Лабораторні дані: загальний аналіз крові Лейкоцити-17,8х109 , Тромбоцити - 144 х109 , РОЕ-31 мм.год; цукор-7,5 ммоль/л. Біохімічні дослідження крові - сечовина 7,6 ммоль/л, креатинін - 90,6 мкмоль/л, С - реактивний білок - до 6мг/л, сечовина-4,5 ммоль/л, креатинін-97,3 мкмоль/л, СРБ – 12 мг/л, сіркомукоїди-7,3 U, ревматоїдний фактор – до 8 IU/ml., А тепер саме цікаве це аналіз спиномозкової рідини: кількість:1,2 мл; мутний; білок:- 0,4 г/л; реакція Нонне-Апельта: +++; Панді ++++; глюкоза: - 5,0 ммоль/л; Цитоз 433 клітин; нейтрофільні гранулоцити – переважають. При прямій бактеріоскопії спинномозкової рідини бактерій не виділено. 

Діагноз: Гострий менінгіт нез’ясованої етіології. Враховуючи прогресуючий загрозливий для життя перебіг захворювання, бактеріальний вигляд спиномозкової рідини лікуючим лікарем застосована терапія “ex juvantibus”, а саме враховані здатності найкраще і синергідно діяти проникаючі через гематоенцефалічний барьєр: меропенем 1,0 в/в  3 рази, левофлоксацин 100,0 в/в крап 2 рази, симптоматична терапія. У хворого на введення цих препаратів в/в крапельно розвилась реакція Яриша-Герксгеймера - реакція, яка, пов'язана з швидким вивільненням антигенів, ендотоксинів при масовій відповіді. Проявлялась ознобом, зниженням артеріального тиску, тахікардією, посиленням тремора, піною у роті. Що потребувало переводу хворого до палати інтенсивної терапії і не потребувало відміни антибіотиків, а введенням глюкокортикоїдів та посилення дезіноксикаційної терапії. 

19.08.2024 Стан хворого значно покращився він прийшов до тями, зробили КТ головного мозку – без вогнищевих змін. Зробили пункцію спиномозкового каналу, отримали аналіз спиномозкової рідини: прозора, білок:- 0,25 г/л, реакція Нонне-Апельта: - негативна, хлориди: 129,0 ммоль/л, глюкоза:-3,7 ммоль/л, цитоз - 15,6 нейтрофіли. Загальний аналіз крові: лейкоцити - 9,0 х109 /л тромбоцити – 267 х109 /л, РОЕ-18мм/год. Біохімія крові: цукор-5,6 ммоль/л, сечовина-9,7ммоль/л, креатинін-104 ммоль/л. Результат обстеження ліквора на Ig М, G до цитомегаловіруса, IgM, G до Епштейн-Барр вірусу, IgМ, G до герпесу ½ типу негативні. 

21.08.2024 переведений зі знпчним покращенням в інфекційне відділення У хворого зберігалася виражена слабкість, головокружіння, хиткість ходи. Поступово прогресували тянучий біль в хребті, правій нозі, колінному суглобі, біль підсилювався в нічний час, наростала слабкість в ногах, неможливість самостійно встати з ліжка, пересувався по палаті на ходунках.
 
23.08.24 При інкубації спиномозкова рідина на середовищах збагачення протягом 7 днів культура бактерій не виділена. Хворий обстежений на Лайм бореліоз аналіз IgM borrelia burgdorferi – позитивний - 1.3. 

Хворому продовжувалась терапія цефепім 1,0 в/в 2 рази, доксіциклін 1табл/2рази в день протягом 2 тижнів, симптоматична лікування. Враховуючи нетиповий перебіг захворювання, та інформацію про поодинокі випадки захворювання хворому 02.09.24 призначено обстеження на гарячку Західного Нілу. Стан хворого поступово покращувався, слабкість зменшувалась, зберігався легкий нижній парапарез, вестибулоатактичний синдром. 

13.09.2024 виписаний, для продовження лікування в реабілітаційному відділенні. 13.09.2024 отримано результат обстеження на гарячку Західного Нілу - № 1247 від 12.09.2024 IgG титр 1:5120 IgM титр 1:2560. 

Діагноз: Конфекція Лихоманки Західного Нилу з Лайм-бореліозом. Менінгоенцефаліт мішаної етіології. Тяжка форма (лихоманки Західного Нилу ІФА на титр IgG + титр IgM +, IgM borrelia burgdorferi - +). Хворий виписан із стаціонару.
 
2.Хвора З. 1975р., народження, захворіла гостро 19.08.2024. Захворювання почалося з сильної загальної слабкості, температури тіла до 40°C. Приймала жарознижуючі, стан не покращився. 

22.08.2024, госпіталізована у інфекційне відділення. При огляді у приймальному відділенні стан середньої важкості, температура тіла - 39,6°C. Шкіра блідно - рожева, чиста. Слизова задньої стінки глотки незначно гіперемована. Периферичні лімфовузли не пальпуються. Менінгеальних знаків немає. В легенях жорстке дихання, двобічно поодинокі сухі хрипи, частота дихання 22 за хв, сатурація 98%. Тони серця приглушені, ритмічні, чсс 88 за хвилину, АТ-120/80 мм.рт.ст. Живіт м'який неболючий, печінка в підребер'ї, петлі кишківника без особливостей. Симптом Пастернацького негативний. Лікування: противірусні, жарознижуючі, симптоматичне лікування. Результати лабораторних обстежень: 22.08.24 загальний аналіз крові :гемоглобін- 136 г/л; ерітроцити - 4.5 х1012 /л, тромбоцити - 161 х109 /л, лейкоцити - 11.6 х109 /л, РОЕ - 7мм.год. : Біл/заг -23,9 мкмоль/л; сечовина - 6,2 ммоль/л; креатинін - 74,0 мкмоль/л; Заг.білок - 82,0 г/л; альбумін - 46,7 г/л; С - реактивний білок - 6,0 мг/л; Рентген грудної клітини без патології. Ультразвукове дослідження органів черевної порожнини – результат патології не виявлено, хронічний пієлонефрит. 

26.09.24 Стан без вираженої позитивної динаміки, скарги на виражену слабкість, головний біль, підвищення АТ до 140/80мм.рт.ст. Призначена магнезія 25%-5,0 на 100,0 фіз.розчину в/в крапельна, в процесі лікування стан не покращився, почала з’являтись нудота, головокружіння. 

29.08.2024 при огляді менінгеальних знаків немає, пальценосову пробу промазує, в позі Ромберга падає. Оглянута неврологом з діагностичною метою рекомендовано люмбальну пункцію. 

30.08.2024 проведено комп’ютерну томографію голови патології не виявлено, та діагностичну люмбальну пункцію. Аналіз спиномозкової рідини: кількість: 1,8 мл; безбарвна; прозора; білок - 0,09 г/л; реакція Нонне-Апельта: - негативна; глюкоза: 3,8 ммоль/л; цитоз 7,2 клітини; При прямій бактеріоскопії спиномозкової рідіни бактерії не виділено. Результат обстеження ліквора на Ig М,G CMV, IgM,G EBV, IgМ, G HSV1/2 негативний. Загальний аналіз крові – Лейкоцити -7,0 х109 /л, тромбоцити – 222 х109 /л, глюкоза-5,2 ммоль/л. Біохімічне дослідження крові: С реактивний білок – 24 мг/л, ревматоїдний фактор -до 8 ОД/мл сечовина-5,2. Хворій призначено обстеження на Лайм бериліоз (враховуючи укус кліща в анамнезі близько 4-6 тижнів тому), IgM borrelia burgdorferi - не виявлені; IgG borrelia burgdorferi – позитивні 3,5, результат підтверджений вестерн-блотом. Хворій призначені цефтриаксон 1,0 в/в 2 рази, левофлоксацин 100,0 в/в крап 2 рази, симптоматична терапія. 

04.09.24 При інкубаціцї ліквору на середовищах збагачення протягом 7 днів культура бактерій не виділена. Враховуючи нетиповий перебіг захворювання, та інформацію про поодинокі випадки захворювання в області, хворій 02.09.24 призначено обстеження на гарячку Західного Нілу. 

13.09.2024 отримано результат обстеження на гарячку Західного Нілу - № 1248 від 12.09.2024 IgG титр 1:2560+ IgM титр 1:2560+ 

Клінічний ДЗ: Гарячка Західного Нілу (IgG титр 1:2560+ IgM титр 1:2560+) Вірусний енцефаліт. Виражений цефалгічний, вестибуло-атактичний синдроми. Хвороба Лайма, рання дисемінована з неврологічними проявами. Стан з позитивною динамікою, виписана в задовільному стані. 


Янченко Віталій Кандидат медичних наук лікар вищої категорії, капітан медичної служби Віталій Янченко ЗС України в/ч А 0602 начальник медичної служби, засновник «ТОВ Медичний центр доктора Віталія Янченка», https://www.facebook.com/ianchenkovit/ [email protected] +380972871489 +380991247429 Ольга Володимирівна Хриптулова Лікар інфекціоніст Інфекційне відділення КНП «Смілянська міська лікарня» СМР 0674965387 [email protected]
Висновки ознаки масованої загибелі сірої ворони можуть свідчати про початок епідемії лихоманки Західного Нилу серед людей. Можна прогнозувати повторення випадків ЛЗН в Україні у 2025 році. 
В роботі розглянуті два випадки захворювання вірусом Західного Нилу в Україні, у обох випадках захворювання протікало тяжко, у обох хворих виявлена була інфекція Лайм борреліозом. 
В першому ми підозрюємо ко-інфекцію одномоментне зараження вірусом західного Нилу з розвитком лихоманки та борреліозу, що підтверджено ІФА. 
В другому через 6 тижнів після інфікування Лайм борреліозом розвинулась Лихоманка західного Нилу. Всі випадки були тяжкі перший Менінгоенцефалітом переважно бактеріальнох етіології, а другий з енцефалітом вірусної етіології. Тому можливо тяжкість ЛЗН обумовлена зниженням захисних сил організму на фоні декількох інфекцій.

Янченко Віталій Кандидат медичних наук лікар вищої категорії, капітан медичної служби Віталій Янченко ЗС України в/ч А 0602 начальник медичної служби, засновник «ТОВ Медичний центр доктора Віталія Янченка», https://www.facebook.com/ianchenkovit/ [email protected] +380972871489 +380991247429 Ольга Володимирівна Хриптулова Лікар інфекціоніст Інфекційне відділення КНП «Смілянська міська лікарня» СМР 0674965387 [email protected]
 

Категория: Клінічні випадки | Просмотров: 120 | Добавил: Miha | Теги: лихоманка західного Нилу, Вірус Західного Нілу, мор сірої ворони в Україні, зараження ворон, мор ворони Україна, мор сірої ворони, лікування лихоманки західного нилу, лайм борелліоз лихоманка, масова загибель сірих ворон | Рейтинг: 0.0/0
всього комментариев: 0
avatar